Porady adwokackie przez Internet? – Gdzie szukać, jak wyglądają i jakie są ich zalety?

przez | 4 lipca 2019

Ciężko, nie zgodzić się z faktem, że w związku z wszechobecnością Internetu, zaczął one wpływać na niemal wszystkie nasze aspekty życia. Nic więc zatem dziwnego, że także w sieci otrzymamy specjalistyczne porady prawne. To co jednak może budzić wątpliwości w związku z tym rozwiązaniem, to stopień ich autentyczności. Trudno bowiem zaufać jest osobie, której nie jesteśmy nawet w stanie zobaczyć.

Niestety, aczkolwiek oszustwa internetowe to bardzo częste przypadki, które zdarzają się na porządku dziennym, a dodatkowo – niezwykle ciężko jest je udowodnić. Są jednak metody, którą pozwolą nam uzyskać pełną gwarancję, że usługi jakimi są porady adwokackiebędą w pełni poprawne i profesjonalne. Pytanie jednak, gdzie najlepiej poszukiwać porad prawnych online i czy jest to rozwiązanie godne naszej uwagi?

Porady prawne w sieci – gdzie ich poszukiwać?

Porady prawnika za pośrednictwem Internetu, wcale nie oznaczają przeglądania klasycznych for, gdzie tak naprawdę udzielać się może dosłownie każdy. Zadając pytanie, które w jakikolwiek porusza prawne kwestie na stronach internetowych, gdzie wielu anonimowych użytkowników może nam odpowiedzieć, nie jawi się z pewnością jako dobre rozwiązanie.

Tego typu darmowe porady prawne, będą nam pomocne kiedy szukamy bardzo ogólnych informacji, chociażby związane z cennikiem, lub też własnych doświadczeń z konkretną kancelarią adwokacką. Jako, że coraz to większą popularnością cieszy się tzw. marketing szeptany, uznaje się, że nie do końca warto wierzyć we wszystko. Rekomendacje i polecenia są oczywiście godne uwagi i warte przemyślenia, natomiast o wiele lepiej podejść do tego samodzielnie i zdecydować osobiście, czy konkretny prawnik odpowiada nam, po odbyciu pierwszej rozmowy.

Na czym polegają porady prawne online?

Kiedy już postanowimy, że skorzystamy z pomocy prawnej online, powinniśmy się dobrze zorientować w sieci. Najlepiej wziąć pod uwagę więcej niż jedną kancelarię prawną, która może udzielić nam tego typu usług. Przekonajmy się też, czy dana kancelaria w ogóle istnieje oraz czy funkcjonuje pod podanym adresem. Warto też zweryfikować, czy widnieje ona w rejestrze międzynarodowym. Kiedy autentyczność zostanie już przez nas zbadana, pomyślmy o tym, jakich dokładnie informacji wymagamy, po czym wystosujmy zapytanie w bardzo rzetelny i dokładny sposób – bez względu na to, czy będą to porady rozwodowe, czy jakiekolwiek inne.

Często sprawy, w jakich radzimy się adwokatów są dość zawiłe i bardzo trudno jest te przedstawić w dwóch zdaniach. Wówczas, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie umówić się na osobistą wizytę, aby móc porozmawiać w cztery oczy. Jest to szansa, aby uniknąć wszelkich niejasności i bardzo długiej korespondencji.

Jakie zalety mają porady adwokackie za pośrednictwem Internetu?

  • Szybka odpowiedź
  • Całodobowy i prosty dostęp
  • Bez konieczności opuszczania domu
  • Oszczędność czasu

Jak łatwo dostrzec, prawie wszystkie plusy tego rozwiązania, dotyczą zdalnej formy, która jest znacznym ułatwieniem otrzymania porady prawnej. Niestety w kwestii ceny, nie różnią się one zbytnio ze zwykła wizytą u prawnika, jawią się ona jako porównywalne. Czy zatem warto? Na pewno jest to pewne wyjście, które zyskuje na popularności i dodatkowo, każdy może z niego skorzystać. Warto jednak zachować względy ostrożności.

Pomoc prawna przez Internet, do dobre rozwiązanie i alternatywa dla tych, którzy mają mało czasu, a dodatkowo priorytetowo traktują zdalny kontakt i mobilność. Jeżeli jest inaczej, zdecydowanie lepiej postawić na kontakt osobisty, który daje szanse na zrozumienie wszelkich skomplikowanych definicji z zakresu prawa.