Co kryje się pod słowem detox?

przez | 30 marca 2019

Istnieje kilka rodzajów detoksu. Jednym z popularnych jest detoks ciała, mylony, bądź błędnie wiązany z dietą odchudzająco. Detoks organizmu nie jest jednak stosowany tylko w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, służy przede wszystkim usuwaniu toksyn oraz zbędnych elementów przemiany materii. Dzięki temu nasz układ trawienny ma możliwość odpocząć. Taki zabieg może trwać dzień, kilka dni, może być również stosowany regularnie, jako element zdrowej diety.

W jaki sposób możemy przeprowadzić detox organizmu?

Pierwszym ze sposobów jest tzw. głodówka, która jednak nie powinna trwać dłużej niż 1-2, w przeciwnym wypadku osłabimy tylko organizm przez niedobór składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Ten sposób może być wykorzystany przez osoby zdrowe, to znaczy takie, które nie cierpią na przewlekłe choroby żołądka,trzustki, wątroby. Nie chorują również na cukrzycę oraz na nadciśnienie. Drugą metodą jest dieta jednostronna. Nie jest tak restrykcyjna jak pierwszy sposób. Polega na spożywaniu przez około dwa dni tego samego rodzaju jedzenia, np. jabłek, kaszy jaglanej, buraków, bądź kapusty lub innych owoców i warzyw. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

W trzecim przypadku możemy zastosować detoks organizmu przy użyciu soków, który powinien trwać około dwa tygodnie. Najczęściej polecane soki to sok z buraków, sok z kapusty lub marchwi. Najlepsze efekty uzyskamy wypijając trzy razy dziennie około 0,5 szklanki soku. W okresie diety sokowej, powinniśmy również unikać fast foodów, jedzenia wysoko przetworzonego, potraw smażonych, ale warto pamiętać o regularnym i wartościowym posiłku. Ostatnim sposobem, który stosować można przez cały rok, jest dieta warzywno – ziołowa. Efekt tego sposobu zależy od tego, w jak dużym stopniu ograniczymy produkty bogate w sztuczne składniki i konserwanty, a w jak dużej ilości spożywać będziemy żywność, która naturalnie oczyszcza organizm z nadmiaru toksyn, np. otręby, zieloną herbatę, aloes, koper włoski, bądź czosnek.

W jaki sposób przygotować detox organizmu?

Niezależnie od tego, z którego sposobu skorzystamy, ważne jest uprzednie przygotowanie do procesu, jakim jest oczyszczanie organizmu. Kilka dni przed rozpoczęciem kuracji najlepiej zrezygnować z potraw, które mają zły wpływ na układ trawienny. Jeśli zechcemy przez dwa dni głodzić się, nie możemy zrobić tego z dnia na dzień, należy przygotować siebie oraz organizm, poprzez stopniowe ograniczenia spożywanych posiłków, aby nie przeciążyć naszego ciała. Lepiej jest unikać wysiłku fizycznego, który może okazać się niebezpieczne dla organizmu podczas oczyszczania go z toksyn. W momencie, gdy chcemy rozpocząć detoks organizmu, zamiast działać na własną rękę, bezpieczniej będzie wybrać się do specjalisty, który ustali optymalny dla nas sposób usuwania toksyn z ciała. Musimy mieć na uwadze, niezależnie od tego, czy jesteśmy w trakcie diety oczyszczającej, czy też nie, aby odpowiedni nawadniać nasz organizm. Efekty widoczne są bezpośrednio po zakończonej kuracji, niejednokrotnie pojawiają się już w trakcie jej trwania. Do bardziej widocznych należą utrata tkanki tłuszczonej w okolicach brzucha, a także utrata nadmiaru wody.

Najważniejszym aspektem jest fakt, że detox organizmu pomaga w pozbyciu się zbędnych substancji, które nagromadzenie w organizmie przejawia się bólami głowy, zmęczeniem, apatią, czy sennością. Dzięki kuracji, po kilku dniach jej stosowania, z pewnością poczujemy się lżejsi, a także pełni gotowości do działa i bardziej energiczni.